Verejná doprava a jej význam

Auto je tá najdrahšia forma dochádzky. Viacerí z nás si myslia, že jazdiť autom je pre nich výhodnejšie ako autobusom.Nie je to len mýtus, ktorému veľa z nás podľahlo?Pri dochádzke do práce, na vyšetrenie, školy alebo na popoludňajšie hobby používame rôzne dopravné prostriedky (auto, autobusy, bicykel, ...).Je doprava vlastným autom naozaj tá najlepšia forma dopravy? Nie.


  Auto je tá najdrahšia forma dochádzky. Napr. typický obyvateľ Banskej Bystrice jazdiaci autom do práce má priemerné mesačné náklady vo výške až 95 €. Náklady na MHD v Banskej Bystrici vyjdú len na 20 € za mesiac, a to bez obmedzenia počtu jázd!

1. Verejná doprava je ten najlepší kompromis, ako stihnúť za deň čo najviac a za čo najmenej peňazí.

2. Ráno stretnete svojich známych na zastávke alebo v autobuse, porozprávate sa s nimi osobne, nie cez mail alebo sociálne siete.

3. Stihnete si prečítať učivo do školy na skúšku, prediskutovať to so spolužiakmi a známymi.

4. V autobuse môžete pokojne čítať noviny a správy na aktuálny deň bez stresu na vnímanie pozornosti pre okolitú premávku. Túto prácu robí za Vás školený vodič autobusu.

5. Po príchode do cieľa autobusom nemáte starosti s hľadaním voľného parkovacieho miesta (prípadne miesta, ktoré je aj ďalej, ale tam sa neplatí...).

6. Za volantom nemôžete mať zapnutý notebook a posielať z neho za jazdy maily svojim kolegom.

7. Počas aj krátkej cesty môžete vybaviť všetky zmeškané hovory a zavolať známym, s ktorými ste to sľúbili.

8. Večer si môžete dať v meste bez výčitiek drink a vrátiť sa pritom bezpečne domov.

9. Auto pre nás znamená len ďalšiu povinnosť a náklady, ktorých máme aj tak cez deň dosť ako napr. samotné vedenie vozidla, ostražitosť a sledovanie premávky, kontrola ukazovateľov paliva, zaradenej správnej rýchlosti, a kopec ďalších vecí, ktoré musíme vykonávať, a miesto toho nemáme možnosť venovať sa veciam, ktorým sa chceme a potrebujeme venovať.

 

10. Vlastníctvo auta si vyžaduje mnoho vedľajších úkonov a poplatkov, ktoré pri používaní verejnej dopravy ušetríte (kúpa alebo prenájom garáže/parkovacieho miesta, platenie leasingu, platenie poistného PZP, pravidelný servis, výmena pneumatík, ai.) Ročne tieto náklady vyjdú rodinný rozpočet pri priemernom aute bez PHM od 800 € a viac.

 

 

Verejná doprava okrem priamej služby prepravy osôb plní aj mnoho iných pozitívnych úloh.

Viacerí z nás si len začínajú uvedomovať jej význam.

Tu je video pre názornú ukážku, s čím sa mimo verejnej dopravy denne stretávame.

https://www.youtube.com/watch?v=cFxaLVp5ReY