ZSSK verzus RegioJet

Inštitút verejnej dopravy: RegioJet sa neustále len vyhráža

Autor: SITA, 4. januára 2017 17:28
Dopravná spoločnosť RegioJet podľa Inštitútu verejnej dopravy predkladá štátu samé nevyhovujúce podmienky. Dopravca najnovšie oznámil odchod z trate Bratislava - Košice.
Vlaková suprava RegioJetVlakový dopravca RegioJet oznámil ukončenie prevádzky vlakov na trati Bratislava - Košice.Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

BRATISLAVA 4. januára (WebNoviny.sk) - Inštitút pre verejnú dopravu (IVD) považuje za otáznu úprimnú snahu súkromného dopravcu RegioJet dlhodobo zabezpečovať pre verejnosť určité spoje. V súvislosti s avizovaným ukončením prevádzky žltých vlakov tejto spoločnosti na trati Bratislava - Košice inštitút poukázal na to, že RegioJet sa neustále len vyhráža odchodom z tratí a predkladá pre štát nevyhovujúce podmienky.

"RegioJet sa od začiatku vstupu na železničný trh správa navonok komerčne, no zároveň si žiada dotácie tak, ako ich dostáva aj štátny dopravca Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). Aj spoločnosť ZSSK by vedela a mohla vykonávať len lukratívne spoje na komerčnom základe, ak by jej ustúpili a uvoľnili trh iní, pôvodní dopravcovia. Presne tak, ako to urobil pred pol druha rokom RegioJet," informoval v stredu predseda IVD Marek Modranský.

RegioJet podľa šéfa inštitútu navonok pôsobí ako populárny dopravca, ktorý sa odlišuje od tradičných. "Niektoré služby pozdvihol na vyššiu úroveň, no vyberať si len čerešničky z torty vie ktokoľvek. Model jeho podnikania je vsunúť sa do existujúceho, zabehnutého prostredia, dumpingovými cenami sa vyprofilovať do lepšieho svetla a s odstupom jedného-dvoch rokov, keď je trh vyčistený, tak si žiada od štátu tie isté dotácie, ktoré predtým dostával pôvodný dopravca," upozornil Modranský.

 

Záznam z diskusnej relácie Slovenského rozhlasu zo dňa 1.2.2017 po ukončení prevádzky RegioJetu k 31.1.2017 nájdete na tomto odkaze: